Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Przesyłka dla serca we wrocławskim zoo

2018-06-15
Przesyłka dla serca we wrocławskim zoo

14 czerwca odbyło się uroczyste przekazanie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego do wrocławskiego zoo w ramach projektu „Przesyłka dla serc”.

Ma on ratować życie zwiedzającym oraz turystom odwiedzającym Halę Stulecia czy Ogród Japoński, a także przechodniom i okolicznym mieszkańcom. To kolejny punkt na mapie lokalizacji defibrylatorów dostępnych w Polsce i w Europie.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED – Automated External Defibrillator) to proste urządzenie, które może uratować życie dzieciom i dorosłym. Co ważne, do jego obsługi nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. AED to sprzęt nowoczesny, automatyczny, posiadający głosowe instrukcje dla osób udzielających pomocy. Dzięki temu obsługujący ma wolne ręce i może swobodnie prowadzić akcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Niezmiernie istotne jest również to, że impuls elektryczny, ratujący życie, generowany jest automatycznie i tylko, gdy zachodzi taka potrzeba. Osoba udzielająca pomocy nie podejmuje zatem trudnej decyzji i nie ma kontaktu z elektrodami, więc nie zostanie narażona na impuls elektryczny.

To drugi AED na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Pierwszy zamontowano w Afrykarium w 2015 roku.

- Kupiliśmy pierwszy defibrylator, bo życie ludzkie jest bezcenne. Zależało nam, by tego typu sprzęt znalazł się na naszym terenie, ponieważ odwiedza nas rocznie prawie 2 miliony osób. Na szczęście, do tej pory, nie był potrzebny – mówi Grzegorz Kaliszczak, członek zarządu i dyrektor ds. finansowych ZOO Wrocław. - Kiedy jednak otrzymaliśmy zapytanie o montaż kolejnego defibrylatora AED od sekcji Smart City Urzędu Miasta, natychmiast się zgodziliśmy. Od razu zapadła decyzja, aby umieścić go w Punkcie Obsługi Klienta, aby mógł służyć nie tylko zwiedzającym, ale każdemu potrzebującemu w najbliższej okolicy.

Łatwy dostęp do defibrylatorów to jeden z celów Fundacji UPS, która jest fundatorem przekazanego wrocławskiemu zoo sprzętu.

- Wybraliśmy wrocławskie zoo na lokalizację jednego z defibrylatorów, ponieważ jest to miejsce publiczne, więc powinno być bezpieczne. Staramy się być obecni w miejscach, gdzie defibrylator będzie najbardziej użyteczny – mówi Beata Stefaniuk, Kierownik Komunikacji UPS Polska.

Każdemu przekazaniu towarzyszą szkolenia z pierwszej pomocy i obsługi AED, które organizuje Fundacja Ratuj Życie. Tak też było dzisiaj w zoo, dodatkowo Fundacja ustawiła stoisko edukacyjne, gdzie zwiedzający i przechodnie mogli zapoznać się z defibrylatorem i spróbować użyć go na fantomach.

- Użycie defibrylatora jest prostsze niż użycie pilota do telewizora. Wystarczy włączyć zielony przycisk i słuchać poleceń. Są one podawane w języku polskim, krótkimi zdaniami. Słuchając ich dokładnie wiemy co robić – podkreśliła Patrycja Psuj z Fundacji Ratuj Życie. – Proszę pamiętać, że używając defibrylatora w żadnym razie nie zaszkodzimy nikomu, możemy uratować życie.

Po takiej rekomendacji pracownicy zoo namówili Patrycję Psuj, do zaprezentowania użycia AED w ramach relacji na żywo na portalu Facebook i udowodnienia, że to faktycznie jest proste. Cała instrukcja trwa koło sześciu minut i można ją obejrzeć na profilu wrocławskiego zoo, pod linkiem: http://bit.ly/ZooWroclawAED.

Sprzęt przekazany został przez Stanisława Kosiarczyka, Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wrocławskiego magistratu, Grzegorzowi Kaliszczakowi, Członkowi Zarządu ZOO Wrocław, w obecności Beaty Stefaniuk, przedstawicielki UPS Polska, Grzegorza T. Dokurno, Prezesa Zarządu AEDMAX i Patrycji Psuj z Fundacji Ratuj Życie.

Miasto Wrocław otrzymało sześć defibrylatorów zewnętrznych AED, w ramach projektu „Przesyłka dla serca”, który wspólnie z Fundacją Ratuj Życie realizuje Firma UPS.

Partnerzy

Bootstrap Slider