ZOO Wroclaw Daj się oprowadzić, czyli zwiedzaj zoo z ekspertem!

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Daj się oprowadzić, czyli zwiedzaj zoo z ekspertem!

2020-06-05
Daj się oprowadzić, czyli zwiedzaj zoo z ekspertem!

Nowa usługa: zwiedzanie wrocławskiego zoo z przewodnikiem.

To prawdziwa gratka, 8 czerwca, wrocławskie zoo uruchamiło nową usługę dla osób indywidualnych. Od poniedziałku do piątku, będzie można wybrać się w małej grupie na godzinne zwiedzanie z edukatorem. Do wyboru są trzy różne tematy i trzy trasy. Koszt to 10 zł od osoby plus bilet do zoo.

„Daj się oprowadzić” to niezwykła oferta dla osób indywidualnych, w grupie najwyżej 10 osób będzie można zwiedzić część zoo pod przewodnictwem edukatora. To okazja do lepszego poznania ogrodu i jego mieszkańców. Przewodnikami będą wieloletni pracownicy zajmujący się szeroko pojętą edukacją, posiadający wykształcenie z zakresu biologii i ochrony środowiska, a prywatnie pasjonaci przyrody. Daje to gwarancje rzetelnej wiedzy, wielu ciekawostek i możliwość otrzymania wyczerpujących odpowiedzi na pytania zadawane podczas zwiedzania.

Do wyboru są trzy różne wycieczki piesze dziennie, o godzinie 10:00, 11:00 i 12:00. Każda z nich trwać będzie godzinę. Podczas pierwszej – „Mieszkańcy pustyń i terenów trawiastych”, edukator opowie o najciekawszych przystosowaniach zwierząt do życia w trudnych warunkach na przykładzie m.in. fenków, oryksów szablorogich, żyraf czy likaonów. Druga – „Mieszkańcy wód”, poświęcona będzie nie tylko rybom słodko i słonowodnym, ale również innym wodnym zwierzętom, jak pingwiny przylądkowe, wydry europejskie, żółwie błotne, czy foki pospolite. Trzecia – „Mieszkańcy lasów”, to wycieczka przez lasy strefy umiarkowanej i tropikalnej, które zamieszkują bardzo zróżnicowane gatunki, jak niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki, pandy małe, czy okapi.

- Każdy temat to zupełnie inna wycieczka w świat zwierząt. Zostały szczegółowo przemyślane i przygotowane tak, by pokazać jak najszerszy zakres bioróżnorodności, czyli największe cuda Matki Natury w danych obszarach. Np. czy wiecie państwo, że fenki obniżają temperaturę ciała dzięki uszom, a oryksy wytrzymują bez wody dwa razy dłużej niż wielbłądy? że w Odrze mieszka co najmniej 35 gatunków ryb, a foka nie stanowi konkurencji pokarmowej dla człowieka? że ryś to gatunek holarktyczny, czyli o szerokim zakresie występowania, a okapi to endemit niewielkiej części Dżungli Kongo? Na wygląd, dietę i zachowanie zwierząt ma wpływ dosłownie wszystko – klimat, ukształtowanie terenu, dostępność i rodzaj pokarmu, czy inne gatunki występujące w danym środowisku. Chcemy pokazać, że biologia, to fascynująca i logiczna nauka, nic w przyrodzie nie istnieje bez uzasadnienia. Jestem pewien, że będą to hity i wiele osób skorzysta z możliwości zwiedzenia zoo wszystkimi trzema trasami – mówi Leszek Solski, dyrektor edukacji we wrocławskim zoo.

„Daj się oprowadzić”, to nie tylko dodatkowa atrakcja dla zwiedzających, ale też realizacja misji wrocławskiego zoo, którą jest edukacja przyrodnicza na rzecz ochrony gatunkowej zwierząt.

- Sensem istnienia współczesnego ogrodu zoologicznego jest ochrona gatunkowa zwierząt. Jednym ze sposobów na nią jest edukacja, bo jak mówił Baba Dioum „Będziemy chronić tylko to, co kochamy, będziemy kochać tylko to, co rozumiemy i będziemy rozumieć tylko to, co poznamy[1]”.  Nasi edukatorzy to prawdziwi pasjonaci, więc jestem pewien, że każdy kto skorzysta z wycieczki z nimi będzie zachwycony i lepiej zrozumie jak ważna jest walka o przetrwanie zwierząt w naturze – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Aby wziąć udział w takiej wyjątkowej wycieczce należy kupić bilet w kasie zoo lub online. W kasach zoo zakupu można dokonać do 2 minut przed rozpoczęciem zwiedzania. Bilety online można kupić z 7 dniowym wyprzedzeniem, ale nie później niż 12 godzin przed terminem realizacji usługi. Ich koszt to bilet do zoo plus 10 zł od osoby. Grupa uczestników spotyka się z edukatorem na terenie zoo, pod dużą mapą ogrodu za wejściem głównym.

„Daj się oprowadzić” zwiedzanie wrocławskiego zoo z ekspertem

 1. Termin: od 8 czerwca 2020 r. do 31.08 2020 r, dni robocze
 2. Liczba uczestników w grupie: 3-10
 3. Uczestnicy: rodziny, osoby indywidualne, wiek: bez ograniczeń (dzieci do 5 roku życia nieodpłatnie)
 4. Bilety: od 01.07.2020 r. bilety można kupować w kasach zoo lub online.
 5. Godziny i miejsce zbiórki grup: 10:00, 11:00, 12:00, duża mapa ZOO za wejściem głównym
 6. Czas trwania: 60 minut
 7. Cena: bilet do zoo + 10 zł/ osoba
 8. Trasy do wyboru:
 • 10:00 Trasa I: Mieszkańcy pustyń i terenów trawiastych - 60 minut
Krótki opis: trasa w obrębie wybiegów Sahary: fenki, wielbłądy, oryksy, sawanny: lwy, żyrafy, strusie, zebry i likaony. Poruszamy zagadnienia związane z biologią, zachowaniem i ochroną gatunków, zwłaszcza działań ochroniarskich ZOO Wrocław.
 • 11:00 Trasa II: Mieszkańcy wód - 60 minut
Krótki opis: trasa w obrębie zewnętrznych basenów Afrykarium (kotiki, pingwiny) kompleksu Odrarium (ryby Odry, wydry, żółw błotny), basenu fok. Poruszamy zagadnienia związane z biologią, zachowaniem i ochroną gatunków, zwłaszcza działań ochroniarskich ZOO Wrocław.
 • 12:00 Trasa III: Mieszkańcy lasów - 60 minut
Krótki opis: trasa porównująca lasy umiarkowane i gatunki je zamieszkujące i lasy tropikalne: wybieg niedźwiedzi brunatnych, wilków, rysi, żbików, żubrów, sowa jarzębata, okapi, panda mała.

Poruszamy zagadnienia związane z biologią, zachowaniem i ochroną gatunków, zwłaszcza działań ochroniarskich ZOO Wrocław.

REGULAMIN DAJ SIĘ OPROWADZIĆ

[1] Cyt. Baba Dioum z Senegalu (1968 r. konferencja w Dehli)

Partnerzy

Bootstrap Slider